Menu

آیینه از مهمترین لوازم مورد احتیاج بشر می باشد.آیینه پتینه یک نوع آیینه می باشد. ساخت آینه پتینه خیلی زمان می برد و طراحی و ساخت آن با دست انجام می گیرد.. این کار توسط متخصصین حرفه ای انجام می گیرد.

 

آینه پتینه

آینه پتینه

از هنگامی که طراحی و ساخت این نوع آیینه شروع شد تا زمانی که کارشناسان و سازندگان پی بردند تا با بکارگیری از روش های قدیمی و با بهره گیری از طرح های سنتی آینه هایی را شکل دهند که که برگرفته از سبک های قدیمی و سنتی بوده باشد. آن ها به این نتیجه دست یافتند که بسیاری از افراد علاقه وافری به استفاده از لوازمی دارند که برگرفته از سال های پیش بوده باشد چراکه طرح های قدیمی جدایی از روش های مدرن و تازه است و فرق زیادی با هم دارند. انسان ها با استفاده از این وسایل با طرح و نقش های کهنه تر و سنتی تر می خواهند تا گذشته را در خانه شخصی خودشان و یا حتی محل کار خودشان تداعی نمایند. و به شکلی به این میل خواهند داشت تا فضایی را بازتولید کنند که بیان کننده سال های پیشین هر انسان بوده باشد. امروزه افزون بر وسایل با طرح های تازه، آینه ها هم از این توانائی بهره مند هستند تا به روش های کهن و سنتی تزئین شوند. نوع آینه ای که از طرح ها و سبک های کهنه استفاده نموده و نشان دهنده خاطرات قدیمی در زندگی افراد می باشد، آینه پتینه نام دارد. دلیل نام پتینه برای این آیینه این می باشد که انسان هایی متخصص در حوزه نقش و نگارهای کهنه ایرانی، این نقش های اسلیمی را بر روی آینه پتینه پیاده نموده و طرح پیاده سازی شده بر روی آینه پتینه نشان دهنده سال های پیش با نقش های قبلی است.

چرا آینه پتینه ساخته می شود: 

زمانی که کارشناسان بخش نقش های قدیمی در حال تعمیر ابزار قدیمی تا از این طرح ها بر روی شیشه ای بنام آینه استفاده کنند ناگهان آنها با بکارگیری طرح هایی که بر روی اشیا کهنه استفاده شده بود و از تصویر هایی که در مجلات خارجی هم بکار رفته بود استفاده کرده و چون مشخص شد که افراد زیادی دوست دارند تا از طرح های قدیمی روی لوازم خانه شان استفاده کنند، نتیجه این شد که این طرح های اسلیمی و کهنه روی آینه هم پیاده شد نام پتینه بر روی این آینه ها نهاده شد. این متخصصان موفق شدند تا همه این طرح های ایرانی را در مجله ای ثبت کنند و پس از ثبت این تصاویر مجموعه ای از آنها را گرد آورده تا با استفاده از آن نقش مطلوبشان را راحت تر پیاده سازی کنند. این نقش ها را یکی پس از دیگری بر روی آینه ها پیاده سازی نموده تا آینه پتینه حاصل شد و به بازار عرضه گردید.

در ایران پتینه به سبک باروت انجام می شود. در این روش به فن های مدرن و نقاشی های آنها خیلی نزدیک می باشیم  با کمک این روش می توانیم پتینه را بر روی پیکره ها و مجسمه ها هم پیاده سازی کنیم. مشتریان برای سفارش این نقش آیینه پتینه را به همراه کنسول آن سفارش می دهند و تولید کنندگان می توانند نقش پتینه را هم برروی کنسول و هم بر روی آینه پیاده سازی کنند.

روش تولید آینه پتینه

ساختن آینه پتینه بدین شکل خواهد بود که انسان های حرفه ای متخصص در بخش طراحی های قدیمی و سنتی ، طرح ها و نقش های اسلیمی را بر روی آینه پیاده کنند. به این شکل که اول آینه را شکل داده و سپس در چند مرحله شروع به ساختن این طرح ها بر روی قاب دور آینه می کنند. ساخت طرح های مورد نظر بر روی قاب دور آینه خیلی زمان بر است به همین علت هنگامی که مشتری طرحی را برای آینه پتینه سفارش بدهد باید به فرد تولیدکننده و پیاده کننده طرح مورد نظر این امکان را بدهد. چرا که این نوع از آینه ها مثل انواع دیگر آینه ها بسیار سریع تولید نمی شوند. آینه پتینه یکی از منحصر به فردترین نوع آینه ها است که فقط هنگامی تولید و در اختیار مشتری قرار می گیرد که خود مشتری قصد داشته باشد تا نقشی را که بر روی قاب دور آینه که خودش سفارش پذیرفته است را پیاده سازی کند. به همین دلیل هم ساختن طرح مورد نیاز مشتری بر روی قاب دور آینه وقت زیادی می برد. چرا که تولید کنندگان آن، آیینه ای از پیش طراحی شده برای نشان دادن به مشتری نخواهند داشت. حتی به جز آینه پتینه ، اگر مشتریان قصد داشته باشند،تولید کنندگان آینه به کمک افراد متخصص این توانائی را دارند که طرح های سنتی را بر روی هر وسیله ای مثل قاب عکس ، قاب آینه ، قاب پنجره ، کنسول ، میز یا حتی مبلمان خودشان حک نمایند. محصول نهایی خیلی جذاب و زیبا است و مشتری با علاقه زیاد خواهان قرار دادن این وسیله ها با این نقش ها در خانه خودش می باشد. برای زدن طرح های پتینه روی آیینه پتینه ، موادی مثل گچ ، قرنیز و چوب بکار خواهد رفت. این نقش ها امکان پیاده سازی روی گچبری ها ، قرنیزها ، و نمادهای چوبی و گچی را دارند. برای پیاده نمودن طرح های پتینه روی هر وسیله ای خصوصا آینه پتینه لازم است که به غیر از سبک و نقوش ایرانی از سبک های فرانسوی ، ایتالیایی ، ترک و سند بلاست هم بکارگیری کنید و آینه پتینه ای منحصر بفرد تولید کنید.

آینه پتینه

فن دکوپاژ در آینه پتینه

تعریف درست پتینه رنگ بافت بر روی جرم در آینه است و بمرور زمان این طرح ها قدیمی و اکسید شده می شوند . فرسوده شدن آن به شکل زنگ زدن نمود پیدا خواهد کرد. فی الواقع اجرای این طرح بر روی هر شی ای باعث ایجاد تغییر بر روی آن به مرور زمان خواهد شد. یکی از سبک های پتینه دکوپاژ می باشد این روش تازه ابداع شده و هواداران زیادی هم دارد.

شرح دکوپاژ در آینه پتینه

دکوپاژ یعنی کلاژ عکس بر روی اجسام مختلف  مثل  شیشه ، آینه ، بوم نقاشی و سفال و در واقع  با این روش می توان هر طرحی را پیاده سازی نمود.

اجرای پتینه

برای به اجرا رساندن نقوش پتینه ، به جز به اجرا رساندن نقش پتینه روی آیینه پتینه شما از محدوده اجرای پتینه پا را فراتر نهاده و گام در حوزه ای تازه می گذارید و طرح پتینه را بر روی فضاهای داخلی سالن ها به اجرا می رسانید، طرح پتینه در فضاهای داخلی به معنی ورق کاری می باشد.